12:54 pm - Cumartesi Eylül 20, 2014


SON DAKİKA: ANASAYFAMIZDAN GÜNLÜK HABER MANŞETLERİNİ, BÜTÜN GAZETELERİN İLK SAYFALARINI, BÜTÜN RADYOLARI VE BÜTÜN KANALLARI ANLIK İZLEYEBİLİR VE TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. ANASAYFAMIZI ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ocak 2014 Dershaneler Kapatılıyor – Etüt Merkezleri Açılmayacak

Pazartesi, 7 Ekim 2013, 9:08 | Egitim | 0 Yorum | 1508 Kez Okundu
nk tarafından
Sponsorlu Bağlantılar

Dershaneler kapatılacak mı?, Dershane yerine etüt merkezi mi açıklacak, Dershaneler ne zaman özel okula dönüşecek, Dersane öğretmenleri ne olacak

Soruları MEB Bakanı Nabi Avcı’ dan net cevaplar geldi.

sevilenhaber.com olarak dershanelerin kapatılmasına karşıyız. Dershaneler fakir-zengin toplumun tüm tabakasına hitap eden kurumlardır. Bu kurumların kapatılması durumunda zengin öğrenciler özel okullara gitmeye devam edecek; dersane eksikliklerini de özel hocalarla kapatacaktır. Özel hocalık yasak olmasına rağmen ülkemizde gittikçe rağbet gören bir olay. Bu konu çok su götürür. Özel derslerine gelen öğrencilerinin notlarını arttıran, sınav sorularını veren özel öğretmenleri de düşünürsek yetkililerin öncelikli olarak bu konulara eğilmesinin daha mantıklı olacağı görüşündeyiz.

Gelelim dersane olayına. Sınav ülkesinde dersane olur. Anlık sistem değişiklikleri yaparak yılların uygulaması olan dersaneleri bir anda kapatmak yanlış bir hamle olacaktır. MEB Okullarındaki eğitim seviyesini toplumdaki A’ dan Z’ ye bir çok insan bilir. MEB bir devlet kurumudur. Ve bu kurumlarda da sırtını devlete daya mantığı vardır. Çok idealist öğretmenler bile 2-3 yıl içinde bu sisteme ayak uydurmaya başlar. Tazeliğini koruyan, işini yapan öğretmene lafımız elbette yok. Tabi tek problem öğretmen değil. Yıllarca verilen problemli müfredatı görmezden gelemeyiz. Sınava yönelik eğitim veren tek kurum dersanelerdir.

İşin ayrı bir boyutunda bugün Doğu Anadolu’ da dersanelerin ne kadar etkili olduğunu, insanların dersaneler sayesinde üniversite sınavını kazandıklarına dair envai çeşit röportaj var. Çocuğum dağa dersane öğretmenleri sayesinde çıkmadı; diyerek bamtelimize dokunan annelerin sesine kulak asamayız.

dersaneler kapatılmasın

Dolayısıyla dersane gereklidir. Hem insanımız için hem ülkemiz için bu gerekli. Adam gibi bir eğitim sistemi gelirse; MEB eğitim kalitesi artarsa; sınav olayı tamamen ortadan kalkarsa dersanelerin kapatılması gündeme gelebilir. Bunlar bizim acizane fikirlerimiz. Katkıda bulunmak isteyenleri aşağıdaki YORUM köşemize bekliyorum.

Nabi AVCI son konuşmasında Dershane yerine Etüt Merkezi olmayacak diyor. Bu olayı anlamakta zorluk çekiyoruz. Etüt Merkezi yardımcı bir sınıftır. Öğrencilerin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için onlara, ilgili alanda yardımcı olabilecek bir kurumdur. Buna dahi izin verilmemesini anlamakta zorluk çekiyoruz.

Dershanelerin kapatılması radikal bir karardır. Her sene değişen eğitim modelinde böyle refleks kararlar almak; daha zararlı sonuçlara neden olabilir.

—————–Gelelim MEB Bakanı Nabi AVCI’dan gelen son açıklamalara

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershane tartışmasına son noktayı koydu: “1 Ocak 2014’ten itibaren dershanelerin ruhsatları yenilenmeyecek. Dershaneler artık yasal olarak da Milli Eğitim sistemi içerisinde yer almayacak”

Uzun bir süredir kapanıp kapanmayacağı tartışma konusu olan dershanelerin durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı net tarih verdi. Bir televizyon kanalına konuşan Bakan Avcı, 2014-2015 öğretim yılında MEB sistemi içinde dershanelerin olmayacağını belirtti: “2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Şu anda MEB sistemi içinde. MEB’in ilgili yasasında dershaneler bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız.”

Bakan Avcı dershanelerin ruhsatlarının Ocak 2014’ten itibaren yenilenmeyeceğini belirtti: “Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl Haziran’a kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak Ocak’ta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler.”

Bakan Avcı dershanelerin Milli Eğitim sistemi içerisinde ‘etüt merkezi’ adı altında faaliyet yürütmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.

Özel okul olmak isteyene üç yıl süre

Özel okul olmayı kabul eden dershanelere 3 yıl süre verilecek. MEB bu kurumlara ilk 3 yıl yasal özel okul şartlarını tamamlayamasalar bile göz yumacak. Ancak 3 yılın sonunda tüm şartları tamamlaması istenecek. Bakan Nabi Avcı, “Dershaneler okul olsa o zaman hem devlet okullarındaki baskı bu alana kayacak hem de çocuklar aynı ücreti iki defa ödemeyecek. Ekstra ücret gerekmeyecek” diyerek, öğrencilerin dershane yerine özel okula yönleneceği mesajı verdi. Yıllardır yapılan “kapatılacak” açıklamasının da dershanelere verilen bir mesaj olduğunu söyleyen Avcı, “Geçiş sürecinde esneklikler sağlanacak. Farazi söylüyorum, 100 metrekare bahçe şartı varsa 3 yıl için 70’e de razı olacağız ama 3 yıl sonra o şartı sağlaması beklenecek. Teşvik edeceğiz. Kapatacağız, yasada olmayacak. 2014-2015 eğitim sistemi içinde dershaneler olmayacak” dedi.

Sefa SU
sevilenhaber.com Editörü

Ocak 2014 Dershaneler Kapatılıyor – Etüt Merkezleri Açılmayacak
2 votes, 5.00 avg. rating (92% score)
Etiketler: , , ,

Yorum Yapın